Sztuka urządzania łazienki

Zakup płytek łazienkowych to prawdziwe wyzwanie. W sklepach znajdziemy tak duży ich wybór, że niełatwo podjąć decyzję. Pomocne mogą być wówczas zasady, których warto przestrzegać, aby potem być zadowolonym z zakupu. 

Płytki dla miłośników natury

Liczą się przede wszystkim nasze upodobania i gust, dlatego na początek zdecydujmy, jaki kolor płytek będzie cieszył nasze oczy. Powinny one też pasować stylistycznie do wyposażenia łazienki, aby nie tworzyły zbytniego miszmaszu. Płytki łazienkowe mogą być zarówno gładkie, jak i wzorzyste. Te drugie sprawdzą się w łazience, w której nie ma zbyt dużo kolorów i faktur. Wówczas mogą one stanowić jej największą dekorację i decydować o stylu wnętrza. W urządzaniu wnętrz, podobnie jak w modzie, również obowiązują trendy. Jeżeli chcemy być na czasie, to postarajmy się połączyć własne upodobania z tym, co modne. Ciekawą propozycją, która jeszcze długo będzie na czasie, są płytki, które „udają” drewno, kamień, a nawet beton. Dzięki temu łazienkę marzeń mogą urządzić miłośnicy wnętrz naturalnych, jak i klimatów industrialnych. Płytki pozwolą nam też rozjaśnić wnętrze – w tym celu wybierzmy na przykład białe, beżowe czy w pastelowych kolorach. Jeżeli chcemy łazience dodać nieco tajemniczości, to zdecydujmy się na kafelki w ciemniejszych barwach, jak na przykład granat, brąz czy bordo.

Powiększ i rozjaśnij łazienkę 

Płytkami możemy też optycznie powiększyć małą łazienkę. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w takim wnętrzu płytek błyszczących – odbijając światło powiększą łazienkę, ale także ją rozjaśnią. To wrażenie pogłębi jeszcze duże, pozbawione ram lustro, które sprawia, że łazienka wydaje nam się dużo jaśniejsza i większa niż jest w rzeczywistości. Jeżeli chcemy, aby nasza łazienka sprawiała wrażenie szerszej i bardziej przestronnej, ułóżmy płytki poziomo – to oszuka nasze oczy. Małej łazience pomoże też minimalizm – im mniej dodatków i stojących na widoku rzeczy, tym wydaje się większa i jest wnętrzem bardziej harmonijnym, a przez to po prostu piękniejszym. Duża łazienka też ma swoje wymagania i… wady. Choć jest z pewnością funkcjonalna, to może sprawiać wrażenie mało przytulnej. Sprawdzą się tutaj więc kafelki w ciepłych kolorach, możemy też trochę bardziej zaszaleć z dodatkami.