Centrala wentylacyjna do domu

Projektant, który zajmuje się centralą wentylacyjną, powinien wziąć pod uwagę rozkład i rodzaje pomieszczeń w domu, a także zadbać o to, aby mieszkańcy mogli cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji. Jakie są rodzaje pomieszczeń w  budynku i jak dobrać centralę wentylacyjną? Na te pytania odpowie artykuł.

Rodzaje pomieszczeń w budynku

Wyróżnia się zwykle trzy główne rodzaje pomieszczeń, tj.:

  • Pomieszczenia czyste, które charakteryzują się tym, że napływa do nich świeże powietrze, takie jak salon, sypialnia, biuro domowe;
  • Pomieszczenia brudne z nieodpowiednim powietrzem, takie jak łazienka i ubikacja, kuchnia, a także pomieszczenia gospodarcze;
  • Pomieszczenia neutralne, takie jak przedpokój, garderoba i korytarz

Oznacza to, że największe znaczenie ma umieszczenie wywiewników w pomieszczeniach brudnych. Czasami zachodzi potrzeba umieszczenia ich także w pomieszczeniach neutralnych. Największe znaczenie ma tutaj zbilansowanie powietrza, w taki sposób, aby mogło swobodnie przepływać, a w domu głównie pojawiało się czyste i świeże, a nie zanieczyszczone i z pyłami.

Jaką centralę wentylacyjną wybrać?

Można stwierdzić, że centrala wentylacyjna powinna być dobierana przede wszystkim do potrzeb mieszkańców oraz do pomieszczeń występujących w domu. Wentylacja powinna mieć dodatkowo możliwość wychwytywania dwutlenku węgla w pomieszczeniach, a także wszelkich pyłów oraz pojawiających się dodatkowych nieczystości. Spore znaczenie ma także wybór takiego rekuperatora, który jest energooszczędny i ma wysoką klasę efektywności. Spore znaczenie, dla zapewnienia komfortu w pomieszczeniach, ma odpowiednie urządzenie, a także sposób instalacji oraz wykonanie projektu. Warto zaznaczyć, że istnieje także pojęcie wentylacji zdecentralizowanej, która ma niższą efektywność energetyczną. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest centrala wentylacyjna, w postaci rekuperatora.