Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem- kiedy będzie działać prawidłowo?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest świetnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, jednak należy o nią zadbać już na etapie projektowania. Dzięki temu powietrze w domu będzie czyste i świeże, a koszty ogrzewania zostaną zredukowane.

Prawidłowe działanie wentylacji

 Istnieje kilka czynników, które mają znaczenie w kontekście wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Przede wszystkim znaczenie ma odpowiednio wykonany projekt, w którym zostały obliczone wszelkie elementy związane z zapotrzebowaniem na powietrze, a także przedstawione zostały podstawowe wyliczenia. Następnym czynnikiem jest odpowiedni rekuperator. Tak naprawdę chodzi tutaj nie tylko o firmę, ale głównie o moc urządzenia. Dzięki temu możliwe jest zadbanie o odpowiednie powietrze w każdym pomieszczeniu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dopasowanie samej wentylacji do domu, co także powinno zostać przygotowane na etapie projektowania. Bardzo ważne jest także zadbanie o izolację kanałów, a także zamontowanie urządzenia. Tutaj znaczenie ma jakość pracy firmy instalacyjnej. Spore znaczenie ma także wyregulowanie systemu wentylacji mechanicznej, a także przeprowadzanie przeglądów co 2- 3 lata.

Czy klimatyzacja ma jakiś związek z rekuperacją?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest tym samym co klimatyzacja. Zdecydowanie należy odpowiedzieć, że są to dwa różne urządzenia. Klimatyzacja chłodzi poprzez wciąganie wciąż tego samego powietrza, natomiast rekuperator zajmuje się wymianą zużytego powietrza. Możliwe jest oczywiście zamontowanie w domu obu systemów, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto zaznaczyć, że sama klimatyzacja może wpływać negatywnie na zdrowie i układ oddechowy, a także być niebezpieczna dla alergików. Z kolei mechaniczna wentylacja jest dobrym rozwiązaniem dla osób z alergiami, a także dla tych, którzy mają problemy z układem oddechowym.