Zakup działki pod budowę domu – poradnik

Budowa domu to poważna inwestycja. Najczęściej wymaga wzięcia kredytu, czyli zadłużenia się na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Koszt można obniżyć, jeśli posiada się działkę. Niestety nie wszyscy mogą pochwalić się takim luksusem. Wówczas zakup gruntu to kolejny wydatek. Musi być on przemyślany, gdyż to od terenu zależy powodzenie całego przedsięwzięcia.

Wymarzone miejsce

Obecnie inwestor ma dostęp do ogromnych zasobów nieruchomości na sprzedaż. Lokalizacja to pierwszy aspekt, który powinien wziąć pod uwagę. Dobrze jest też myśleć przyszłościowo i zasięgnąć informacji w odpowiednim urzędzie, czy w najbliższej okolicy nabywanej posesji nie będą prowadzone w przyszłości prace pogarszające warunki życia lub mogące obniżyć jej atrakcyjność. Jeśli ziemia nie jest uzbrojona, warto dowiedzieć się, czy doprowadzenie poszczególnych sieci nie przysporzy problemów.

Zgodnie z przepisami

Przed dokonaniem transakcji trzeba zorientować się w dokładnych wymiarach placu. Muszą one bowiem spełniać wytyczne nakreślone przez ustawodawcę, inaczej nie otrzymamy stosownych decyzji administracyjnych na rozpoczęcie budowy. 700 metrów kwadratowych i  22 metry szerokości pozwolą bez przeszkód prowadzić roboty, a urzędnicy nie powinni mieć żadnych obiekcji. Taki areał umożliwi też zagospodarowanie powierzchni ogrodem lub budynkami gospodarczymi.

Nie wolno zapominać o kształcie. Najlepsze parcele to kwadratowe i prostokątne, gdyż wykazują znakomite właściwości adaptacyjne. Trudniej urządzić działki trapezowe bądź trójkątne.