Popularne style architektoniczne domów w XXI wieku

Przez wieki ludzkość opracowała dziesiątki stylów architektonicznych. Obecnie mamy to szczęście, że możemy obcować niemal z każdym z nich. Budynki rozsiane po całym świecie, pochodzące ze swoich epok są symbolem kunsztu, jaki wymyślił człowiek po to, by żyć w godnych warunkach. Dziś wznosząc domostwa, również czerpiemy z najlepszych wzorców. Jednak to wcale nie oznacza, że spoczęliśmy na laurach i nie tworzymy kolejnych trendów, tak ubogacających miasta i wsie.

Nowoczesna odwaga

Konwencja nowoczesna jest przeznaczona dla odważnych. Osiągnięcie zachwycających efektów wizualnych gwarantuje połączenie drewna i betonu w idealnych proporcjach. Przesadzenie z którąś z nich skutkuje zaburzeniem stylistyki, czego konsekwencją są pracochłonne i drogie poprawki. Ponadto inwestorzy stawiają w tym wariancie na ekologię: starają się używać energooszczędnych materiałów, a płaskie dachy mają ułatwiać montaż paneli solarnych lub fotowoltaicznych.

Dyskretny minimalizm

Kolejną ciekawą formą cieszącą się popularnością jest minimalizm. Charakteryzuje się prostotą, objawiającą się najczęściej bryłowatością budowli i jednolitym tynkiem, utrzymanym w zimnej kolorystyce. Zamysł projektantów polega na ukryciu szpecących według nich detali, do których zaliczają na przykład rynny. Główne surowce służące do wznoszenia konstrukcji to metal, beton i szkło. Choć specyfika ta ma za zadanie nie rzucać się w oczy, to osiąga zgoła odmienny efekt, gdyż poprzez swoją oryginalność skutecznie przykuwa wzrok postronnych obserwatorów.