Zdarza się, że coś nas nurtuje, ale nie mamy możliwości lub odwagi, żeby o to zapytać. Dlatego też chcemy w tym tekście poruszyć kilka kwestii, które często się pojawiają, kiedy myślimy o kupnie napędu. A jak napęd to elektronika. I w związku z tym, bywa że zastanawiamy się, jak dostaniemy się do garażu, jeżeli napęd się zepsuje lub też nie będzie prądu? Czy oznacza to, że nie dostaniemy się do środka lub też będziemy musieli rozbierać bramę?
Otóż nic z tych rzeczy. Producenci przewidzieli każdą sytuację, a z pewnością taką, która odnosi się do napędu i otwierania bramy garażowej podczas braku prądu. Otóż w takiej sytuacji, to co będziemy musieli zrobić, to wysprzęglić napęd, a zatem rozłączyć go z bramą. Choć może brzmieć to skomplikowanie, to w praktyce jest bardzo łatwe do wykonania. Wystarczy bowiem pociągnąć za linkę. W przypadku, gdy brama ma dodatkowe wejście, to mechanizm z linką montowany jest wewnątrz garażu. Bardzo często jednak jest tak, że posiadamy wyłącznie bramę wjazdową. Wtedy mechanizm do rozprzęglenia montowany jest na zewnątrz garażu. Dzięki temu niezależnie od rodzaju bramy, jeżeli tylko automatyka nie będzie mogła zadziałać, to będziemy mogli odłączyć napęd i otworzyć garaż ręcznie… Hormann napędy charakteryzują się wysoką jakością, która bardzo rzadko zawodni, dlatego niezdecydowani nie powinni się dłużej zastanawiać, jeżeli chcą cieszyć się nowoczesnym rozwiązaniem oraz wygodą.
Napęd a hałas wytwarzany podczas jego działania
Mieszkasz w domku jednorodzinnym i bezpośrednio nad garażem masz sypialnię lub pokój dziecka i obawiasz się hałasu, jaki mógłby powstawać podczas otwierania i zamykania bramy z napędem? Jeśli tak, to uspokajamy. Hałaśliwe bywały napędy starszej generacji – głównie te łańcuchowe. Obecnie jednak większość napędów posiada zbrojony pasek kewlarowy, który ma za zadanie przenieść siłę działania silnika na bramę, dzięki czemu działanie odbywa się bardzo cicho.