Wentylacja mechaniczna w domu: zalety i wady

Wentylacja mechaniczna to popularne rozwiązanie, które ma chronić przed utratą ciepła w domu, a także sprawiać, że powietrze w pomieszczeniach będzie czyste i świeże. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Czy warto zamontować wentylację mechaniczną? W artykule pojawiają się odpowiedzi na te pytania.

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet można wyróżnić:

  • Stała wymiana powietrza w pomieszczeniach,
  • Filtracja powietrza, dzięki czemu w domu jest zdrowiej i czyściej,
  • Spore oszczędności związane z ogrzewaniem,
  • W domu pojawia się komfort klimatyczny,
  • Można wykorzystać energię z gruntu,
  • Powietrze jest dużo lepsze dla alergików

Okazuje się więc, że wentylacja jest świetnym sposobem na zadbanie o komfort mieszkańców w domu. Dla przeważającej większości osób spore znaczenie mają właśnie oszczędności związane z ogrzewaniem, ponieważ okazuje się, że można obniżyć koszty nawet o 50%. W Polsce, gdzie ogrzewanie jest potrzebne przez 6 – 8 miesięcy w roku, ma to szczególne znaczenie.

Wady wentylacji mechanicznej

Właściwie wentylacja mechaniczna nie ma poważnych wad, jednak należy wspomnieć o tym, że sam koszt inwestycyjny jest spory i może dochodzić nawet do 25 tysięcy- jest więc wyższy niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Same koszty eksploatacyjne nie są już wysokie. Warto wspomnieć także o konieczności przeglądów i ewentualnej awarii urządzeń, chociaż jest to stosunkowo rzadkie zjawisko.

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy warto zdecydować się na wentylację mechaniczną w domu, powinny zrobić ogólny rachunek zysków i strat. W tym wypadku na pewno jest więcej korzyści, co związane jest zarówno z lepszym klimatem w pomieszczeniach, jak i redukcją kosztów ogrzewania. Wysokie koszty instalacji mogą wiec zostać zrekompensowane poprzez niższe rachunki w kolejnych latach.