System wentylacji mechanicznej: jak na nim oszczędzić?

Wentylacja mechaniczna jest szczególnie popularnym rozwiązaniem w domach energooszczędnych, a także wśród osób, którym zależy na stworzeniu dobrej cyrkulacji powietrza w domu. Koszty systemu wentylacji mechanicznej są uznawane za wysokie, jednak można je obniżyć na kilka sposobów.

Czy można zamontować wentylację mechaniczną taniej?

Rozwiązaniem dawniej stosowanym i uważanym obecnie za częściowo przestrzałe jest wentylacja grawitacyjna. W budownictwie tradycyjnym stosuje się zwykle kominy, które miały służyć do wentylacji grawitacyjnej. Chodziło o to, aby kominy mogły wyciągnąć powietrze z budynku, jednak obecnie w domach energooszczędnych właściwie nie są one potrzebne. Właśnie dlatego już w trakcie projektowania domu można zrezygnować z budowy przestarzałej wentylacji grawitacyjnej i postawić tylko na nowoczesne rozwiązanie, którym jest wentylacja mechaniczna. W ten sposób koszty znacząco się zmniejszają. Dodatkowo, można zakupić tańszy rekuperator. Co prawda nie jest on aż tak energooszczędny, jednak wciąż ma wiele zalet.

Oszczędności policzalne i niepoliczalne

Warto pamiętać o tym, że system wentylacji mechanicznej niesie ze sobą wiele różnego rodzaju oszczędności. Przede wszystkim są to policzalne redukcje kosztów. Przede wszystkim chodzi o zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, nawet o 50%. Niektórzy uważają, że bardzo dobry rekuperator jest w stanie zredukować koszty nawet o 70%, natomiast tańsze urządzenia o 30- 40%. Istnieją jednak także zyski niepoliczalne takie jak zdrowie rodziny, mniej problemów z drogami oddechowymi domowników, a także lepsze samopoczucie. Świeże, przefiltrowane i zdrowe powietrze ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wszystkich osób w domu. Dzięki temu można mówić o tym, że oszczędności niepoliczalne naprawdę mają ogromne znaczenie, a system wentylacji mechanicznej jest opłacalnym rozwiązaniem.