Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest bardzo interesującym i nowoczesnym rozwiązaniem, które sprawia, że w domu następuje odpowiednia cyrkulacja powietrza. Urządzenie jest nie tylko komfortowe, ale także energooszczędne.

Średni koszt wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej

Wiele osób, które decydują się na budowę własnego domu zastanawia się nad tym, czy lepiej wybrać wentylację grawitacyjną, czy też mechaniczną. Ogólny koszt jest zwykle niższy w przypadku pierwszego rozwiązania, jednak drugie daje więcej oszczędności w przyszłości. Wentylacja grawitacyjna kosztuje od 7 do 15 tysięcy złotych, natomiast koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynosi od 14 do 25 tysięcy złotych. Dla niektórych różnica cenowa działa na plus wentylacji grawitacyjnej, jednak warto zaznaczyć, że jest ona mniej efektywna i nie daje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Właśnie dlatego wiele przemawia za montażem wentylacji mechanicznej.

Oszczędności dzięki wentylacji mechanicznej

Można stwierdzić, że koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wysoki, jednak dzięki zamontowaniu takiego rozwiązania możliwe są oszczędności. Przede wszystkim, zmniejszają się rachunki za ogrzewanie i to nawet o 50%. Ponadto, same koszty eksploatacyjne są bardzo niskie. Potrzebne są tylko filtry, wymieniane raz na kwartał, a koszt takiego filtra wynosi około 50- 70 złotych. Dodatkowo, co dwa lata należy wykonywać przeglądy i serwisowanie urządzenia. Usterki zdarzają się rzadko, a większość firm daje gwarancję na około 10 lat. Dzięki temu możliwa jest ogólna redukcja kosztów. Sprawna wymiana powietrza, a także odzysk ciepła, sprawiają, że możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania, a także zadbanie o zdrowie domowników. Kolejną zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się pleśni oraz grzybów, a także zmniejszenie możliwości wpuszczenia bakterii, zarazków i pyłów do domu.