Projektując biznesową instalację elektryczną, zwracamy najczęściej uwagę na kluczowe jej elementy, jak wszelkie osprzęty elektroinstalacyjne, transformatory mocy czy też rozdzielnice. Nie należy jednak zapominać, że w wielu miejscach istotne jest także efektywne, stylowe oświetlenie. Puby, sklepy czy też salony fryzjerskie wymagają bowiem stworzenia w nich odpowiedniej atmosfery. Z tego też powodu, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na instalację szynoprzewodów oświetleniowych. Rozwiązanie to jest bowiem przystępne cenowo, solidne, a także na tyle wszechstronne, aby móc sprawdzić się w szerokiej gamie wnętrz. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Charakterystyka szynoprzewodów oświetleniowych
Pojęciem tym określamy system oświetleniowy, osadzony na charakterystycznej szynie, której rozwiązanie to zawdzięcza swoją nazwę. Główną zaletą systemu szynowego jest tu fakt, że wszystkie źródła światła są zasilane przez tylko jeden kabel. To z kolei przekłada się na wizualny minimalizm oświetlenia, a także prosty, szybki montaż. Do pozostałych elementów szynoprzewodów oświetleniowych zaliczamy oprawę, zaślepki, uchwyty mocujące, łączniki oraz komponenty zasilające. Przygotowując system szynowy do użytku, należy wykorzystać specjalnie zaprojektowane łączniki. Elementy te odznaczają się różnymi kształtami, co pozwala na tworzenie wyjątkowego oświetlenia. Nie zapominajmy przy tym, że oprócz standardowych opraw, szynoprzewód może zostać wzbogacony także o lampy wiszące lub niewielkich rozmiarów reflektory.
Dobór szynoprzewodów oświetleniowych
Na rynku dostępne są dwa rodzaje szynoprzewodów – jednofazowe i trójfazowe. W przypadku tych pierwszych, włączenie światła spowoduje zapalenie się wszystkich źródeł światła, umieszczonych na szynie. System trójfazowy pozwala z kolei na podział źródeł światła na trzy obwody, włączane osobno. Nie bez znaczenia jest tu również wytrzymałość komponentów – ważne jest, aby szynoprzewód nie ulegał zniszczeniu wskutek włączania się spryskiwaczy. Przykładem niezawodnych rozwiązań tego typu są tu chociażby systemy Canalis, opracowane przez firmę Schneider Electric – renomowanego producenta transformatorów mocy, rozdzielnic i innych urządzeń elektrycznych dla domów i firm.