Co warto wiedzieć przed wymianą okien?

Wymianę okien warto poprzedzić dobrym rozeznaniem w zakresie różnych funkcjonalności oferowanych przez producentów nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie. Dostępna oferta jest zróżnicowana zarówno pod względem cenowym, jak i konstrukcyjnym.

Jak wybrać dobre okna?

Ogromny postęp w produkcji oraz zmiany techniczne i technologiczne sprawiły, że okna w okresie ostatnich kilkunastu lat zostały w znacznym stopniu udoskonalone. Pojawiły się także nowe funkcje, zmienił się wygląd okien i standardy produkcji. Właśnie dlatego przed wyborem okien do swojego domu lub mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka czynników takich jak rodzaj materiału, z którego wykonano okno, kategoria szyb, a także typ skrzydeł i ościeżnic. Warto wiedzieć o tym, że okna PCV (czyli plastikowe) mają podobne parametry wytrzymałościowe i termoizolacyjne do okien zrobionych z drewna, jednak nie trzeba ich odnawiać i poddawać generalnej renowacji. Z drugiej strony, warto pamiętać o tym, że okna PCV zwykle służą krócej niż te drewniane, ze względu na różnice w zakresie eksploatacji. Bardzo duże znaczenie ma także wybór odpowiednich szyb, które mogą zapewnić większe właściwości termoizolacyjne okna (szyby niskoemisyjne) lub też zwiększyć ochroną przeciwsłoneczną (szyby refleksyjne) albo zadbać o ochronę przed wypadkami (szyby hartowane). Wybór zależy tutaj zarówno od indywidualnych preferencji, jak i umiejscowienia mieszkania lub domu. Wybierając okna dobrze także zastanowić się nad tym, czy skrzydła (czyli ruchome części) będą rozwierane, czy też przesuwane.

Nowoczesne funkcje okien

Współcześnie producenci dokładają wszelkich starań, aby okna spełniały europejskie standardy, a także posiadały odpowiednie funkcje. Szczególne znaczenie ma energooszczędność, a także tłumienie hałasu oraz zabezpieczenie przed włamaniami. Właśnie dlatego, decydując się na zakup okien, warto sprawdzić różnorodne parametry, a także zastanowić się nad tym, jakie funkcje mają spełniać okna.