Rury stalowe bywają łączone za pomocą wielu elementów. Doskonałym przykładem jest kołnierz luźny przetłaczany, który sprawdza się zwłaszcza dobrze, jeśli rury mają tworzyć instalację wodną. To elementy armatury, powodujące szczelne spojenia między konkretnymi łączeniami rur. Zazwyczaj elementy tego typu są produkowane zgodnie z normami PN-EN, DIN, PN-ISO czy ANSI. Na rynku jednak występuje wiele rodzajów kołnierzy. Jeśli chcesz zwiększyć swoją wiedzę na temat tego elementu, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.
Rodzaje kołnierzy do rur
Element taki, jak kołnierz luźny przetłaczany zazwyczaj są produkowane ze stali nierdzewnej i węglowej. W zależności od zastosowania kołnierz cechuje się wyjątkowym kształtem, parametrami technicznymi i właściwościami. Oprócz tego, że na rynku dostępny jest kołnierz przetłaczany luźny na rynku, można także zakupić kołnierze płaskie, z szyjką, zaślepiające i gwintowane. Każdy kołnierz ma inne zastosowanie wobec instalacji, która bazuje na rurociągach.
Przykładowo luźny kołnierze przetłaczany zalecany jest przy rurach o dużych średnicach. Wszelkie wymiary i konieczność otrzymania produktu o danej jakości determinują normy. Wielkość z kolei jest determinowana przez ilość i rozmiar otworów montażowych. Oprócz tego kołnierze stalowe muszą zostać odpowiednio dobrane przy uwzględnieniu ciśnienia powstałego w danej infrastrukturze sanitarnej.
Kołnierz luźny przetłaczany i nie tylko – o czym pamiętać przy łączeniu rur?
Na ogół fachowcy bez względu na to, czy to jest Kołnierz luźny przetłaczany, czy z gwintem zazwyczaj są spajane trzema śrubami. W przypadku konieczności połączenia dużych rur wykorzystywane są kołnierze, gdzie liczba śrub wynosi cyfra 4.
Oczywiście każda śruba powinna być symetrycznie wkręcona wobec innych. Przy wkręcaniu śrub należy wziąć pod uwagę także rozmieszczenie wzdłuż osi pionowej i poziomej. Kołnierz luźny przetłaczany wymusza konieczność zastosowania na końcu rury gładkiego obrzeża za pomocą metody wywijania.