Bez względu na to, czy taras lub balkon zostały wykonane z desek drewnianymi, czy PCV to trzeba pamiętać o zabezpieczeniu takich elementów zagospodarowania przed czynnikami atmosferycznymi. Latem na deski oddziałują promienie UV, natomiast jesienią i zimą przede wszystkim woda i niskie temperatury. Dlatego przy budowie tarasu czy balkonu trzeba pamiętać o odpowiedniej formie zabezpieczenia. Musi to być izolacja pod deski tarasowe w postaci hydroizolacji. Jeśli chcesz poznać najważniejsze informacje na temat izolacji tego typu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!
Izolacja pod deski tarasowe – dlaczego warto stosować?
Największymi wrogami tarasowej konstrukcji są promienie słoneczne, a także woda. Zwłaszcza woda jest uciążliwa, ponieważ potrafi dostać się wszędzie tam, gdzie podłoże nie jest odpowiednio chronione. Woda oczywiście może zmienić stan skupienia, dlatego zwłaszcza zimą jest groźna dla tarasu, gdy zamarza.
Nie wykonana izolacja pod deski tarasowe może spowodować degradację podłoża i konieczność rozmontowania całego pokrycia. Jeśli nie będzie konieczności rozmontowania tarasu to i tak zalegająca woda, a także inne czynniki atmosferyczne realnie obniżą komfort korzystania z tarasu. Deski staną się wilgotne i opuchnięte. W okresie letnim natomiast mogą one parować i zmieniać kształt – przez specjalistów najczęściej jest to określane mianem „pracowania drewna”. Jeśli chcesz uniknąć negatywnych skutków, to koniecznie zwróć uwagę na aspekt, jakim jest izolacja pod deski tarasowe.
Izolacja pod deski tarasowe – jaką zastosować?
Na rynku można znaleźć tyle produktów producentów izolacyjnych, że osoba, która nie ma o tym pojęcia, to nie będzie wiedziała, co wybrać. Jedno jest pewne, musi to być izolacja pod deski tarasowe. W praktyce musi mieć nowoczesny skład, czyli musi bazować na polimerach, które są odporne na oddziaływanie promieni słonecznych, niskich temperatur i wody. Co więcej, musi także hamować procesy starzenia się desek, a także niszczenie połowa. Kupując izolację, musi być ona paroprzepuszczalna i stanowić dobrą ochronę przeciwwodną i przeciwwilgociową.
Dosyć już w końcu o właściwościach. Czas na aspekt praktyczny, który jest istotny zwłaszcza z perspektywy fachowca, wykonującego taras. Izolacja pod deski tarasowe powinna także zaoszczędzić czas przy realizacji obiektu. Przy wybieraniu produktu izolacyjnego warto wciąż pod uwagę szybkość schnięcia i dobrą przyczepność, która nie wymaga gruntowania. Izolacja wyróżniająca się powyższymi właściwościami będzie najlepszym wyborem.