Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Już na wstępie należy zaznaczyć, że wyróżnia się dwa rodzaje kosztów, czyli inwestycyjne i eksploatacyjne.
Koszty inwestycyjne
Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła głównie wiąże się z kosztami inwestycyjnymi, które są stosunkowo wysokie. Zwykle pierwszym elementem kosztów jest stworzenie projektu. Niektóre firmy oferują darmowy projekt do zakupu urządzeń i instalacji, a w innych konieczne jest zapłacenia około 500 złotych. Następnym, sporym kosztem jest zakup urządzeń. Największe znaczenie oczywiście ma rekuperator, którego cena może wynosić nawet 15 tysięcy. Oczywiście należy sprawdzić wszelkie parametry jego pracy, a także wydajność. Zakupić należy także dodatkowe akcesoria. Ostatnim kosztem inwestycyjnym jest montaż. W niektórych przypadkach cena instalacji może być wyższa, na przykład gdy budynek ma nieodpowiednią konstrukcję lub też trzeba zamontować rekuperator już w budynku zamieszkanym. W takiej sytuacji koszty są wyższe, ponieważ wiążą się z dodatkowymi przewierceniami i większą ilością pracy ekipy budowlanej. Całość kosztów może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od wybranego rekuperatora.
Koszty eksploatacyjne
Same koszty użytkowania nie są wysokie. Tak naprawdę cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zamyka się na etapie montażu. Koszty eksploatacyjne wiążą się tylko z dokupywaniem filtrów, a także przeglądami rocznymi. W sumie wychodzi to około 300 – 500 złotych rocznie. Warto jednak zaznaczyć, że urządzenie niesie ze sobą wiele zysków, związanych głównie z odzyskiem ciepła, a więc obniżeniem rachunków za ogrzewanie. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jak bardzo opłaca się montaż takiej wentylacji i jakie ma to znaczenie z punktu widzenia domowników. Czyste i świeże powietrze, a także atmosfera sprzyjająca alergikom, są jednymi z największych zalet tego rozwiązania.