Wykorzystywanie kotew podczas prac konstrukcyjnych na budowach jest powszechne. Tego typu elementy służą do łączenia rozmaitych materiałów, między innymi przytwierdza się za ich pomocą stal do betonu albo warstwy ściany do muru. Kotwy muszą się więc charakteryzować bardzo wysoką wytrzymałością, ponieważ narażone są na działanie ogromnych sił, a nośność elementów, w odniesieniu do których się je stosuje, powinna być naprawdę wysoka. Wyróżnia się wiele rodzajów tych elementów, w tym między innymi łatwe w montażu kotwy wkręcane. Szybkość ich montowania w rozmaitych materiałach na pewno ma duże znaczenie dla wykonujących prace konstrukcyjne oraz dla inwestorów.
Do czego służą kotwy wkręcane?
Zastosowanie kotew, w tym także tych wkręcanych, jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je w odniesieniu do konstrukcji przemysłowych, podczas łączenia stali z betonem lub murem czy elementów drewnianych z betonem. Oznacza to, że kotwy wkręcane mogą być używane również w warunkach zewnętrznych. Nie tylko więc szybko się je zamontuje, to jeszcze gwarantują odporność na działanie dużych sił oraz warunków atmosferycznych. Można je zatem stosować przy montażu szalunku w pracach budowlanych, ale także do mocowania balustrady i wielu innych działań.
Mnóstwo zalet wkręcanych kotew
Jeśli idzie o kotwy wkręcane, to mają one wiele zalet. Jedną z nich jest wspomniany już łatwy i szybki montaż. Poza tym instalowanie tego typu łącznika można wykonać z zastosowaniem wkrętarki udarowej, co również stanowi ogromny atut. Jeśli natomiast używa się takich kotew jako elementów tymczasowych, to nie ma kłopotu z wykręceniem i nawet ponownym użyciem. Dzięki takiej możliwości jest też szansa na ewentualne korekty w innych zastosowaniach. Warto także pamiętać, iż kotwy wkręcane mogą się znajdować blisko krawędzi. Dzieje się tak dlatego, że nie rozpierają one powierzchni, w jaką są wkręcane. I jeszcze jedna duża zaleta, nawet kluczowa w kontekście wielu prac budowlanych. Łączniki tego rodzaju gwarantują wysoką nośność, doskonale radzą sobie z bardzo wysokimi obciążeniami, a więc nawet ciężkie elewacje można stawiać z ich wykorzystaniem. Poza tym w wielu przypadkach możliwe jest ich stosowanie nawet w spękanym betonie, bez wpływu na jakość konstrukcji.
Kotwa wkręcana także do drewna
Kotwy mają zastosowanie również do połączeń drewna z betonem. Dotyczy to drewnianych elementów o różnej grubości. Belki łatwo jest wówczas zamontować, ponieważ jednym ruchem wykonuje się wiercenie zarówno w drewnie, jak i w betonie. Zanieczyszczenia natomiast usuwane są podczas wyjmowania wiertła. Kotwę następnie osadza się, wykorzystując wkrętarkę. Czynność nie zajmuje wiele czasu, a konstrukcja gwarantuje wytrzymałość. Co istotne, montaż dotyczy zarówno mocowania drewnianych belek do podłoża, jak i do ścian.
Oczywiście kotwy wkręcane są dostępne w różnych rozmiarach, których wybór zależy przecież od celu ich stosowania. Istotne są takie dane, jak średnica, głębokość osadzania czy nośność.