Skandynawski design architektoniczny

Europa od niedawna fascynuje się Skandynawią. Duńskie Hygge uczy, że z małych rzeczy musimy się cieszyć, miliony czytelników z napięciem wertują kolejne strony kryminałów norweskich i szwedzkich autorów, a tamtejsza przyroda i zapierające dech w piersiach widoki są obiektem pielgrzymek milionów mieszkańców Starego Kontynentu. Również budownictwo czerpie wzorce z dalekiego i mroźnego Półwyspu Skandynawskiego. Do naszej architektury przeniknął bowiem charakterystyczny styl, zdobywający coraz większą popularność zwłaszcza w nieruchomościach jednorodzinnych.

Zachwycające połączenie

Styl skandynawski to swoista mieszanka kilku konwencji architektonicznych. Wzoruje się zarówno na minimalizmie – na przykład poprzez prostotę konstrukcji czy chłodne, jednolite barwy; jak i wariancie nowoczesnym, gdzie adaptuje do własnych potrzeb połączenie drewna i betonu oraz chętnie wykorzystuje motywy wspierające ekologię. Norwegowie, Szwedzi i Duńczycy sprytnie przysposobili wszystko to, co zostało już wcześniej wymyślone i stworzyli nurt, który jeszcze długo będzie bardzo modny.

Niewielki koszt

Należy też zwrócić uwagę na fakt, jakim jest niewielki nakład finansowy niezbędny do zrealizowania inwestycji w duchu skandynawskim. Sama budowa nie powinna przekroczyć dwustu tysięcy złotych. Wynika to z oszczędności materiałowej uzyskanej dzięki małej kubaturze domu. Oczywiście mowa o obiekcie dla czteroosobowej rodziny, jednak nawet przy uwzględnieniu większej liczby domowników, przedsięwzięcie zbytnio nie nadwyręży budżetu.