Komin na dziesięciolecia

Do budowy nowoczesnych kominów, które przetrwają długie lata przeznaczone są pustaki. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, a ich wybór uzależniony jest między innymi od tego, jakiego rodzaju ogrzewanie mamy w domu. 

 

Pustaki kominowe zamiast tradycyjnej cegły

Dawniej kominy budowane były najczęściej z cegły. Do tej pory możemy takie zobaczyć na wielu dachach. Jednak cegłę wyparły bardziej trwałe i lepszej jakości pustaki kominowe. Wykonane z nich kominy są zdecydowanie lżejsze niż te z cegły, a ich budowa zajmuje znacznie mniej czasu. Te nowoczesne kominy mogą też być sporo mniejsze od tradycyjnych, a ich skuteczność jest o wiele lepsza. Wybór pustaków kominowych uzależniony jest także od tego, z jakiego materiału została wykonana rura spalinowa, która jest w naszym kominie. Największą zaletą pustaków kominowych jest ich lekkość oraz bardzo łatwy i szybki montaż. Dużą popularnością cieszą się pustaki ceramiczne, które są odporne na wysoką temperaturę oraz jej nagłą zmianę. Pokryte są one od zewnątrz szkliwem, które chroni je przed wnikaniem w nie spalin. 

 

Nie tylko ceramika

Pustaki, nazywane także bloczkami, mogą być także wykonane z keramzytu. One także dobrze znoszą wysokie temperatury i mogą nam służyć przez długie lata. Pustaki te są także odporne na działanie substancji chemicznych, jak i niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy wilgoć. Keramzytobetonowe bloczki to z kolei propozycja dla każdego, kto ceni sobie wysoką jakość. Są także odporne na wysokie i niskie temperatury, a dodatkowo nie ulegają korozji. Budując z nich komin należy jednak pamiętać, aby je ocieplić wełną mineralną. Mniej popularne, ale także warte polecenia są pustaki z perlitu, czyli naturalnej skały pochodzenia wulkanicznego. Charakteryzuje je duża odporność na korozję biologiczną i chemiczną oraz na wysoką temperaturę.

Ceramika kominowa od producenta kominów, który stawia na wysoką jakość i nowoczesność, to najlepszy wybór, gdy przystępujemy do budowy domu. Gotowe systemy możemy kupić online, odwiedzając sklep firmy Firend, której specjalnością jest produkcja nowoczesnych systemów kominowych.