Komfort pod stopami

O tym, jaki dywan wybrać do salonu najlepiej zdecydować przed remontem czy aranżacją wnętrza. Powinien on pasować stylem i kolorami do mebli i całego wystroju, inaczej nie spełni swojej dekoracyjnej funkcji, a w naszym wnętrzu zapanuje chaos.

Stylowo i estetycznie

Dywan powinien być dopasowany kolorystycznie do mebli, ścian, a przede wszystkim do podłogi. Pełni on bowiem nie tylko funkcje praktyczne, ale także estetyczne. W stonowanym wnętrzu możemy nieco zaszaleć i pokusić się o dywan bogato zdobiony czy wielobarwny, inaczej zamiast podkreślić urodę wnętrza, zaburzy ją. W naszych prywatnych czterech ścianach chcemy mieć przede wszystkim zapewniony komfort – dywany są jednym ze sposobów na to, aby tak się stało. W mieszkaniach, które urządzone są przypadkowo, gdzie jest nadmiar sprzętów czy kolorów i wzorów, czujemy się po prostu niekomfortowo. Najczęściej nasze podłogi zdobią panele – one również mogą mieć wyrazistą fakturę, dlatego dopasowanie do nich dywanu nie zawsze jest łatwe. Istnieją jednak pewne zasady, których warto przestrzegać, aby nasze wnętrze było spójne i estetyczne. Jedną z nich jest kontrast – jeżeli nasza podłoga jest jasna, to leżący na niej dywan powinien być ciemny i odwrotnie, do ciemnej podłogi pasuje jasny dywan. 

Z dywanem bezpieczniej 

Czasem zastanawiamy się, czy w salonie w ogóle potrzebny jest nam dywan. Nie wszyscy uznają to rozwiązanie za praktyczne i potrzebne. Ma jednak wiele zalet, które warto poznać, zanim z zakupu dywanu zrezygnujemy. Przede wszystkim to prosty sposób na dekorację pokoju, a jednocześnie oryginalny. Ciekawą propozycją są bardzo popularne dywany shaggy, a o ich zaletach przeczytamy na blogu:  https://7kd.pl/smartblog/79_dywan-shaggy-czyli-witamy-w-swiecie-komfortu.html. Dywan chroni także podłogę oraz jego użytkowników przed poślizgnięciem się. 

Dywan – miejsce relaksu i aktywności fizycznej

Dywany komfortowe to także sposób na nadanie wnętrzu przytulności. Mogą też pomniejszyć optycznie zbyt duże pomieszczenie, a odpowiednio ułożone wyznaczać granice różnych stref w otwartej przestrzeni. Podłoga służy nam nie tylko do chodzenia, nakryta dywanem może spełniać także inne funkcje. Na miękkim dywanie możemy usiąść, żeby na przykład pooglądać telewizję, poczytać książkę lub w inny sposób się zrelaksować. Dywan może być przydatny również tym, którzy cenią sobie aktywność fizyczną – z powodzeniem zastąpi on matę do uprawiania fitnessu czy jogi. Salon, w którym jest dywan wygląda także bardziej luksusowo i stylowo. Projektanci dywanów mają duże pole do popisu, dlatego w sklepach stale pojawiają się nowe wzory, wpisujące się w zmieniające się trendy. Dywan możemy kupić na lata lub często zmieniać, uzyskując nowy, odświeżony wygląd wnętrza.