Jaki odkurzacz centralny powinniśmy wybrać? Z filtracją workową czy bezworkową?

Odkurzacze centralne to niezwykle przystępne rozwiązanie, umożliwiające nam permanentne zażegnanie powszechnych problemów, związanych z regularnymi porządkami. Urządzeń tego typu nie musimy bowiem przenosić z pokoju do pokoju i na drugie piętro, denerwując się jednocześnie na przykrótki kabel. Wszystko opiera się tu bowiem na specjalnych gniazdach ssących, do których wystarczy podpiąć rurę odkurzacza. Rozwiązanie to odznacza się również sporą wszechstronnością, umożliwiającą nam znalezienie idealnego modelu spośród wielu dostępnych opcji. Praktycznie każdy wiodący producent odkurzaczy centralnych posiada bowiem w swoim asortymencie szeroki wybór urządzeń, oferujących nam różnorodne rozwiązania. Dotyczą one również sposobu filtracji, mającego znaczący wpływ na komfort eksploatacji. W niniejszym artykule opowiemy, która z powszechnie dostępnych opcji prezentuje się tu znacznie korzystniej dla użytkownika.

Filtracja workowa

Filtracja workowa, wykorzystywana przede wszystkim w tańszych modelach odkurzaczy stacjonarnych, to rozwiązanie, znane nam doskonale z tradycyjnych urządzeń tego typu. Polega ono na wykorzystaniu specjalnego worka z wysokiej klasy tkaniny, chroniącego silnik jednostki centralnej przed zasysanymi zanieczyszczeniami. Należy tu jednak pamiętać, że urządzenia, wykorzystujące filtrację workową, wymagają od nas regularnej eksploatacji elementów, aby zapobiec problemom z mocą ssania. Z tego też powodu, worki należy wymieniać regularnie co kilka miesięcy, zaś filtry – czyścić.

Filtracja bezworkowa

Ciekawą alternatywą dla modeli workowych są tu urządzenia z separatorami cyklonicznymi, opracowane przez wiodących producentów odkurzaczy centralnych. Odkurzacze cyklonowe to znacznie wygodniejsza opcja, niewymagająca od nas wymiany worków ani filtrów. Musimy pamiętać jedynie o odpowiednio zamontowanym wyrzucie zanieczyszczeń, który powinien prowadzić na zewnątrz budynku. Od czasu do czasu powinniśmy też przeczyścić rutynowo zbiornik urządzenia. Odkurzacze stacjonarne tego typu znajdziemy w ofercie wiodących polskich dystrybutorów, takich jak Comfort System, oferującego nowoczesne modele marek takich, jak Enke tudzież Disan. Zobacz więcej na https://www.comfortsystem.com.pl/system-centralnego-odkurzania.html