Gdzie zamontować rekuperator w domu?

Wentylacje mechaniczne to systemy, które składają się z rekuperatora. Współcześnie, urządzenia te są zwykle nowoczesne, ciche i sprawnie działające. Można instalować je w różnych pomieszczeniach, jednak ważne jest, aby wszelkie ustalenia pojawiły się już na etapie projektowania.

Wentylacje mechaniczne w domu parterowym

W domach parterowych, rekuperator może zostać zamontowany w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym lub spiżarni. Najważniejsze jest to, aby pomieszczenie było przewiewne i suche, a temperatura w danym miejscu przekraczała około 10 stopni. Dlaczego? Chodzi o obniżenie oporu powietrza, a także zadbanie o to, aby rekuperator działał jak najdłużej i najsprawniej. Dodatkowo, jeśli temperatura spadnie w okolicę zera stopni, nastąpi zjawisko zamarzania skroplin. Właśnie dlatego, montując rekuperator należy zadbać o ocieplenie urządzenia. Warto zaznaczyć, że nie należy instalować rekuperatora w pobliżu sypialni, ponieważ jego praca może być słyszalna przez domowników, a sypialnia uznawana jest za pomieszczenie ciche.

Rekuperator w domu piętrowym

W domu piętrowym, rekuperator można zamontować na poddaszu. Właśnie tam mogą iść przewody wentylacyjne. Czasami poddasze jest w ogóle nie wykorzystanym miejscem i warto zadbać o to, aby coś się tam znalazło. Warto zaznaczyć, że do rekuperatora dołączona jest instrukcja związana z montażem, dzięki czemu można łatwo zorientować się, gdzie producent zaleca instalację. Spore znaczenie ma także wzięcie pod uwagę wszelkie elementy związane z serwisowaniem i obsługą rekuperatora. Chodzi o to, aby łatwo można było się dostać do urządzenia, w razie potrzeby. Przede wszystkim ważne jest, aby łatwo można było wymieniać filtry. Ogólnie uznaje się, że zdecydowanie najlepszym miejscem na montaż rekuperatora jest kotłownia, pomieszczenia gospodarcze lub poddasze, jednak kluczowe znaczenie ma łatwy dostęp do urządzenia, a także zadbanie o odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu.