Czym są stacje dozujące do basenu?

Odpowiedni poziom pH stanowi jedną z najistotniejszych kwestii, związanych z eksploatacją każdego basenu. To właśnie ten parametr ma bowiem bezpośredni wpływ na zdrowie osób kąpiących się, a także ogólną jakość wody. Współczynnik pH decyduje również o efektywności regularnej dezynfekcji. Niestety, nierzadko zdarza się, że czynności tego typu zostają znacząco utrudnione, szczególnie, jeśli korzystamy wyłącznie z konwencjonalnych metod. Z tego też powodu, właściciele zbiorników coraz częściej decydują się na zakup nowoczesnego urządzenia, jakim jest stacja dozująca do basenu. Oto, co powinniśmy wiedzieć na jej temat.

 

Charakterystyka nowoczesnych stacji dozujących

 

Współczesne stacje dozujące zawdzięczają swoją efektywność zaawansowanym komponentom. Należą do nich chociażby pompy perystaltyczne lub membranowe, elektroniczne mieszadła oraz obudowy, umożliwiające bezawaryjność pracy zarówno w basenach przydomowych, jak i wewnętrznych. Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń jest tu również ich ogromna pojemność – nowoczesna stacja dozująca do basenu nierzadko jest w stanie pomieścić nawet do 120 litrów środków, przeznaczonych do regulacji poziomu pH. Coraz więcej sprzętów tego typu zapewnia przy tym ogromną wygodę eksploatacji. Wykorzystane w nich czujniki informują bowiem o wyczerpaniu się środka, co pozwala na proste kontrolowanie stanu ich napełnienia oraz zapobieganie sytuacjom, w których wyczerpane zapasy dadzą o sobie znać dopiero w trakcie dezynfekcji.

 

Dlaczego poziom pH w basenie jest tak istotny?

 

Podstawą bezpiecznej eksploatacji zbiornika jest właśnie utrzymanie pH na zrównoważonym poziomie. Jeśli jest on zbyt niski, woda w basenie staje się kwaśna, zaś pływanie w niej może doprowadzić do podrażnień błony śluzowej oraz oczu. Kwaśny odczyn stoi również nierzadko za uszkodzeniami metalowych komponentów, mających kontakt z wodą. Także i zbyt wysokie pH nie należy do wartości szczególnie korzystnych – odczyn zasadowy znacząco utrudnia dezynfekcję wody, zaś wszelkie kąpiele bardzo często kończą się podrażnieniami oczu i skóry. Nowoczesna stacja dozująca do basenu, wprowadzająca do wody odpowiednio dobrane dawki specjalistycznych środków, pozwoli nam na uniknięcie tego typu problemów.