Mechaniczna wentylacja nazywana jest inaczej rekuperacją. Głównym celem jest tutaj wymiana powietrza, a także filtrowanie go. Dzięki sprawnej wymianie powietrza możliwe jest zmniejszenie strat cieplnych, co wiąże się z niższymi kosztami.
Mechaniczna wentylacja czyli lepsza cyrkulacja powietrza
We współczesnych domach energooszczędnych pojawić się może kilka poważnych problemów. Przede wszystkim nie następuje odpowiednia wymiana zużytego i świeżego powietrza. W przeszłości domy posiadały pewne nieszczelności, a wentylacja mogła zachodzić na przykład poprzez fugi okienne. Oczywiście wiązało się to z utratą ciepła, dlatego koszty związane z ogrzewaniem były wyższe. Okazuje się jednak, że nawet nowoczesne domy energooszczędne mają pewne wady, tzn. nie ma nieszczelności, dlatego nie następuje cyrkulacja powietrza. Rozwiązaniem jest mechaniczna wentylacja, której działanie polega na tym że do domu wpuszczane jest świeże powietrze z zewnątrz (przefiltrowane), natomiast wszelkie bakterie, zarazki, smog oraz zanieczyszczone powietrze z wewnątrz domu, jest stale odsysane.
Stała jakość powietrza w domu dzięki mechanicznej wentylacji
Mechaniczna wentylacja to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na czystym, świeżym i zdrowym powietrzu wewnątrz domu. Dodatkowo, cały system dba o odpowiednią wilgotność powietrza, co zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów. Odpowiednia cyrkulacja powietrza wiąże się przede wszystkim ze zdrowiem domowników, a także sprawia, że w domu odczuwalny jest przyjemny klimat, natomiast cała substancja budowlana jest chroniona i bardziej trwała. Mechaniczna wentylacja ma także szczególne znaczenie dla alergików, którzy mogą źle reagować na szkodliwe substancje, wilgoć, pleśń oraz pyły. Osoby takie rzadziej cierpią więc na dolegliwości alergiczno- uczuleniowe i mogą oddychać „pełną piersią”. Wentylacja mechaniczna zapewnia więc zarówno odpowiednie warunki dla mieszkańców, jak i dla ich gości, a także chroni substancję budowlaną i zapewnia odpowiedni stan powietrza.