Czy falowniki solar Edge są dobrej jakości? Sprawdzamy

Przez wielu producentów i instalatorów falownik jest traktowany jako serce instalacji. Nie ma w tym podejściu jednak nic dziwnego, ponieważ ta mała skrzyneczka zmienia prąd stały w prąd zmienny, czyli ten użytkowy, za pomocą którego zasilane są wszelkie domowego urządzenia. Dlatego przy wyborze paneli trzeba wybrać również odpowiedni
falownik. Solar Edge jest przykładem producenta, który zapewnia takie rozwiązania. Czy jest on godny polecenia? Odpowiedź tkwi w naszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Jaką funkcję pełni falownik solar edge?

Zanim przejdziemy do zalet urządzenia, jakim jest falownik solar, przypomnijmy, jaką rolę odgrywa falownik. Jest to inaczej inwerter, który przekształca wyprodukowany przez panele prąd stały w energię zmienną. Oprócz tego zamontowana skrzyneczka w instalacji odpowiada za monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej. 

Dzięki takiemu urządzeniu można z łatwością sprawdzić, ile energii zostało wygenerowanych przez instalację fotowoltaiczną, a także jaki procent z tego zostało przekierowanych do sieci energetycznej. Falownik zatem właścicielowi na pełny monitoring i kontrolę produkcji prądu.

Nowoczesne wersje są wyposażone w funkcję śledzenia MPPT. Pozwala ona określić maksymalny punkt mocy paneli, czyli moment, w którym instalacja osiąga największe energetyczne uzyski. Obecnie każdy falownik solar z wyższej półki cenowej jest wyposażony w taką funkcję. 

Falownik solar – zalety urządzenia

Jeśli od jakiegoś czasu myślisz o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, z pewnością wiesz, że na pracę paneli wpływa również jakość nasłonecznienia. Każdy cień realnie obniża wydajność instalacji. Montując falownik solar, jednocześnie zapewniasz sobie optymalizator mocy, dzięki któremu, maksymalna moc zostaje skupiona w pojedynczym module.

Dzięki takiemu urządzeniu średnio można zwiększyć uzyski swojej instalacji nawet o 10%. Co więcej, każdy falownik solar jest objęty długim okresem gwarancyjnym, wynoszącym aż 12 lat.