Budowy domów Poznań – co warto oszacować przed rozpoczęciem prac

Budowa domu – kto o tym nie marzy? Mieć dom dokładnie taki, jaki pragniemy, idealnie dostosowanym do naszych potrzeb. Przed rozpoczęciem przygotowań do myśleniu o budowie domu warto uwzględnić pewne czynniki, bez których ten plan na pewno się nie powiedzie.

Pytanie numer jeden – cena

Budżet, to zdecydowanie pierwsza rzecz jaką powinniśmy wziąć pod uwagę. Oczywiście zrobienie odpowiedniego researchu w Internecie czy pośród znajomych to doskonały pomysł. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na przykład: budowy domów poznań + cena czy dom jednorodzinny poznań. Pamiętajmy jednak, że każdy dom jest inny, każdy dom kosztuje inaczej i czas w którym powstawał również był inny. Domy budowane w 2020 roku będą zdecydowanie droższe niż te z 2018 czy 2019 roku. Z reguły po takim researchu dodajemy około 30% i oczekujemy, że mniej więcej tyle to wyniesie. W dużej liczbie przypadków będzie to jedynie koszt postawienia budynku.

Pozostałe czynniki

Po wykonaniu researchu mamy już w głowie pewną kwotę, jednak do tego dochodzi jeszcze: projekt budowlany, zaangażowanie kierownika budowy, zdobycie mapki, zaangażowanie geodety. Cena domu zależy nie tylko od ilości materiałów, wielkości domu, ale również od okolicy. Domy w centrum czy nawet bezpośredniej okolicy będą sporo droższe od takich pod miastem. Po tak oczywistych decyzjach jak finanse (podczas myślenia o nich warto zastanowić się nad potencjalnym kredytem) przychodzi moment na wstępną koncepcję. Musimy zastanowić się również czy dom będzie parterowy czy piętrowy; z dużą działką czy bez i jaka będzie jego wielkość (100m2, 150m2?) – to wszystko może drastycznie wpłynąć na cenę i warto to wiedzieć już na początku.