Bramy garażowe – rodzaje rozwiązań

Jednym z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej, jest sposób jej otwierania. Każde rozwiązanie generuje inne koszty. Najtańszą bramę można kupić już za 1000 zł, a najdroższe potrafią kosztować nawet 15 000 zł.

Brama segmentowa 

Omawiając bramę segmentową, zajmiemy się typem, który otwiera się górą. Skrzydło bramy tego typu składa się z segmentów połączonych zawiasami. Konstrukcja bramy sprawia, że jest ona odporna na warunki atmosferyczne. Zazwyczaj jej profile wykonane są ze stali ocynkowanej o różnej grubości i pokryte blachą stalową. Wykończenia mogą bazować na farbie proszkowej, okleinie z tworzywa sztucznego, drewna lub aluminium. Izolację montowaną w bramach stanowi najczęściej pianka poliuretanowa bądź styropian. Brama segmentowa działa w bardzo prosty sposób – segmenty ruszają się po rolkach instalowanych na ścianach i suficie garażu. Po otwarciu bramy płaszcz wchodzi pod sufit. 

Ile kosztują segmentowe bramy? Swarzędz jest miejscem sklepów, w których możemy zakupić taki typ bramy w granicach 2000-3000 zł. Usługi swarzędzkich sklepów z bramami można sprawdzić w sieci, wpisując do przeglądarki „bramy swarzędz”. Bramy segmentowe są dostępne również w marketach budowlanych już od 1200 zł. Jeśli gabaryty otworu garażowego będą wymuszać niestandardowe rozwiązania wtedy trzeba się liczyć z dopłatami.

Brama uchylna

Bramy uchylne mają za sobą już największą popularność. Jednak są jeszcze kupowane ze względu na atrakcyjną cenę. Najtańszą nieocieploną bramę zakupimy już za 800 zł. Uchylna konstrukcja cechuje się prostą budową. Skrzydło unosi się po prowadnicach, gdzie w pierwszej fazie zachodzi nad samochód, a następnie chowa się pod sufitem. Sama konstrukcja bram uchylnych jest wykonana zazwyczaj z aluminium lub ze stali. Rynek bram jest na tyle duży, że każdy klient może sobie wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb. Zazwyczaj ten typ bram jest wykończony PVC lub okładziną z drewnem. Należy zaznaczyć, że atrakcyjna cena nie jest jedyną zaletą. Do zalet możemy zaliczyć również łatwość montażu. 

Brama rolowana

Bramy tego typu są wykonane z wąskich na kilka centymetrów lameli aluminiowych bądź stalowych. Wypełnieniem często jest pianka poliuretanowa. Lamele są połączone przegubowo, dzięki czemu tworzą trwały pancerz. Jest on wkładany na wał mieszczący się w dedykowanej kasecie montowanej nad otworem garażowym. 

Zaletą bram rolowanych jest wygodna obsługa i szczelność, która chroni przed stratami ciepła. Podobnie jak segmentowe bramy, te rolowane są również bardzo kompaktowe, dlatego świetnie sprawdzają się w garażach, przed którymi jest krótki podjazd. Ceny bram rolowanych wahają się od 1000 do 2000 zł. 

Brama rozwierana

Ostatnim typem bram występującym na rynku są bramy rozwierane reprezentujące  tradycyjną konstrukcję. Brama rozwierana składa się z dwóch skrzydeł, które są umocowane na bocznych zawiasach i ościeżach – tak samo, jak klasyczne drzwi. Otwiera się ona na zewnątrz, a więc sprawdzi się głównie na płaskich podjazdach o długim podwórzu. Minusem bramy rozbieranej jest to, że trzeba podczas zimy eliminować śnieg, aby się ona otworzyła. Na rynku są one coraz rzadziej kupowane, a ich ceny kształtują się na poziomie od 1800 do 2000 zł.