Instalacja i montaż wentylacji mechanicznej to koszty podstawowe, jednak spore znaczenie mają także koszty eksploatacji. Są one związane z użytkowaniem, a także ewentualnymi wymianami lub naprawami urządzenia.
Wentylacja mechaniczna: koszty eksploatacyjne
Można wymienić trzy główne rodzaje kosztów eksploatacji wentylacji mechanicznej:
- Zużycie energii przez urządzenie,
- Wymiana filtrów,
- Dodatkowe koszty związane z przeglądami, naprawami
Przede wszystkim należy stwierdzić, że koszt zużycia energii przez rekuperator nie jest wysoki. Zwykle im lepsze urządzenie, tym mniej energii zużywa. Roczny koszt to około 100- 200 złotych, a więc mniej niż zużywa lodówka lub pralka. Spore znaczenie ma jednak to, jak zostanie ustawione urządzenie, tzn. czy będzie działać cały czas, czy też czasowo się wyłączać. Same filtry należy wymieniać co trzy miesiąca, a koszt to około 50 złotych, czyli 200 złotych rocznie. Kolejną kwestią są przeglądy, które powinno się wykonywać co 2- 3 lata, a cena wynosi od 200 do 400 złotych. Zdecydowanie warto robić przeglądy i nie oszczędzać na tym, ponieważ specjaliści są w stanie zauważyć, czy wszystko jest w porządku. Całość kosztów eksploatacyjnych można więc rocznie ocenić na około 450- 650 złotych.
Czy wentylacja mechaniczna może się popsuć?
Wentylacja mechaniczna nie jest urządzeniem awaryjnym, chociaż po kilkunastu latach mogą pojawić się pewne usterki. Warto także pamiętać o tym, że urządzenie można także uszkodzić w sposób mechaniczny, zwykle nieumyślnie. W takiej sytuacji należy skontaktować się z serwisem. Twierdzi się, że rekuperator może działać bez usterek przez 10- 20 lat, jednak wiele zależy tutaj od jakości samego urządzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest zakupienie odpowiedniego rekuperatora, który jest dobrej jakości i nie jest awaryjny. Warto zaznaczyć, że przeglądy oraz serwis mogą wydłużyć czas życia urządzenia.