Rosnące ceny materiałów budowlanych oraz usług budowlanych firm powodują, że jeszcze kilka lat temu domy, które były tanie, obecnie symbolizują nieruchomości z wyższej półki. Wybór projektu domu, który nie zakłada ogromnych kosztów budowy, jest jednak możliwy, lecz trzeba kierować się pewnymi zasadami. Te zasady właśnie opiszemy w naszym artykule.
Dom z poddaszem czy dom parterowy – który droższy?
Na rynku budowlanym powszechnie utrzymuje się informacja, że parterowe domy są o wiele tańsze od domu z poddaszem – czy aby na pewno? Tani projekt domu parterowego zależy od wielu czynników podobnie jak z poddaszem tanie domy w budowie. Wiele portali wyliczających koszty domów powyższych typów wskazuje, że nieco tańszy będzie dom z poddaszem.
To oznacza, że jeśli szukamy naprawdę domu, który będziemy mogli wybudować za małe pieniądze, to warto zakupić tani projekt domu z poddaszem. Pomimo tego, że trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami schodów oraz dodatkowej stolarki okiennej to oszczędzamy na każdym innym etapie. Co ciekawe, budowa stropu wcale nie jest droższa, pomimo że musi on być wzmacniany. Jak widać z odpowiednią wiedzą oraz przygotowaniem kosztorysowym tanie domy w budowie odbywają się w wielu miejscach w Polsce.
Piwnica jako element podnoszący koszty
Przeglądając różne projekty domów, można odnieść wrażenie, że nie zawierają one piwnic. Dlaczego? Okazuje, że piwnice podnoszą koszty budowy domu nawet o 30%. Istnieją jednak przypadki, w których budowa piwnicy jest opłacalna. Mowa tutaj na przykład o inwestycji budowlanej na działce pochyłej. W takim przypadku architekci zalecają takie rozwiązanie projektowe.
Jednakże użytkowanie piwnicy i tak wiąże się z większymi kosztami użytkowania domu, ponieważ przez to pomieszczenie może uciekać ciepło. Wychładzanie domu może spowodować wzrost kosztów eksploatacyjnych nawet o 15%. Z tego względu tanie domy w budowie nie przewidują piwnic, ponieważ ich koszt kształtuje się od 500 zł za 1 m2, a w przypadku terenu podmokłego może to być koszt nawet 2000 zł za 1 m2.