Licznik zużycia energii elektrycznej – co trzeba wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawem każde gospodarstwo polski musi mieć zainstalowany licznik zużycia energii elektrycznej. To specjalne urządzenie, które nie jest montowane przez właściciela domu, lecz przez dostawcę energii, który obejmuje swoimi źródłami lokalizację danej nieruchomości. Licznik zużycia energii elektrycznej mierzy zużycie prądu i przedstawia konkretne wartości. Na podstawie danych operator wystawia rachunek do zapłacenia. Warto jednak wiedzieć trochę więcej o tym urządzeniu. Dlatego poniżej obszernie opisujemy, kto powinien mieć miernik i jak działa licznik zużycia prądu. Zapraszamy do lektury!

Kto musi zainstalować licznik zużycia energii elektrycznej?

Nabywając mieszkanie w bloku, to inwestor realizujący inwestycję zapewnia liczniki, które są obsługiwane już przez konkretnego operatora energii elektrycznej. Jednak, aby ten licznik zużycia energii elektrycznej działał, deweloper musi poinformować nas o takim mierniku, pokazać lokalizację, a także dać odpowiednie dokumenty do wypełnienia. 

Trochę więcej pracy zazwyczaj czeka indywidualnych inwestorów, którzy wnoszą swój dom wolnostojący lub nieruchomość w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Wtedy przyszli właścicieli takich domów muszą sami dopilnować, aby pracownik operatora energetycznego zamontował liczniki i przyłączył dom do sieci elektrycznej. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności, jeśli chcemy zapewnić licznik zużycia energii elektrycznej w domu, trzeba złożyć wniosek o przyłączenie do sieci do najbliżej położonego zakładu energetycznego. We wniosku zazwyczaj trzeba określić, jakie będzie mniej więcej zapotrzebowanie na dom i zużycie energii. 

Jak działa licznik zużycia energii elektrycznej?

Głównym zadaniem licznika jest mierzenie, ile prądu zużyły sprzęty i odbiorniki, które potrzebują energii elektrycznej do funkcjonowania. Licznik zużycia energii elektrycznej przedstawiają zużycie w watach i kilowatogodzinach. W zależności od technologii przyłączeniowej urządzenie opomiarowuje sprzęt może być jedno lub trójfazowe, jednak coraz więcej osób decyduje się na montaż tych drugich.