Inwestycja w stary dom

Gromadzenie środków w kontekście nabycia nieruchomości jest mozolne i długotrwałe. Każdy z nas dąży do własnego lokum, jednak uzbieranie odpowiedniej ilości pieniędzy, zajmuje kilka lub kilkanaście lat. Alternatywą jest kredyt. Nie wszyscy – co zrozumiałe – chcą zadłużać się na pokaźną kwotę i przy okazji podporządkowywać nieprzyjaznym klientowi jurysdykcjom banku. Dlatego inną, ale bardzo ciekawą opcją jest nabycie używanego domostwa.

Określenie statusu prawnego

Stare nieruchomości charakteryzują się dość zawiłym statusem prawnym. Ich historia najczęściej wiąże się z wieloma właścicielami, w związku z czym różnego rodzaju zawirowania notarialne nie są niczym dziwnym. W pierwszej kolejności należy zwrócić się do sprzedającego o numer księgi wieczystej. Jej treść można sprawdzić za pośrednictwem dedykowanego portalu internetowego lub w siedzibie wydziału ksiąg wieczystych zlokalizowanej przy najbliższym sądzie rejonowym. Zawarte w dokumencie informacje (numer działki, adres, powierzchnia, właściciel, zabudowa) pomogą określić, czy nieruchomość jest legalna i czy nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów regulujących jej stan.

Pomoc eksperta

Jeśli mamy wykształcenie wyższe techniczne lub doskonale sami orientujemy się w branży budowlanej, bez problemów wyłapiemy mankamenty natury technicznej. Jeżeli zaś nie mamy bladego pojęcia o wyżej wymienionych zagadnieniach, roztropnie poprosić o opinię specjalistę. Doświadczony ekspert rozstrzygnie kwestię zasadności inwestycji z ekonomicznego punktu widzenia.

 

—————————————

Kalkulator kredytu na dom: http://open.pl/kredyt-hipoteczny