Instalacja Fotowoltaiczna – podstawowe informacje

W obecnych czasach funkcjonowanie bez energii elektrycznej jest niemożliwe. Prądu potrzebujemy do wykonywania swoich zawodowych i domowych obowiązków. Dostęp do energii elektrycznej jest oczywistością, natomiast każdy z nas może decydować o jego źródle. Coraz więcej osób decyduje się na panele fotowoltaiczne. Poznań i inne miasta wspierają takie działania mieszkańców poprzez przyznawanie dotacji z ogólnopolskich programów.

Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z urządzeń tj. panele fotowoltaiczne umiejscowione na dachu oraz falownik przekształcający prąd stały na zmienny, czyli taki, który jest dostępny w domowych gniazdkach. Aby cieszyć się bezpieczną instalacją, należy pamiętać o zabezpieczeniach przeciwnapięciowych. 

Instalacja fotowoltaiczna – przeciwwskazania do montażu

Zazwyczaj nie występują żadne przeciwwskazania do montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednakże, aby mieć w tej kwestii pewność, warto skonsultować się z audytorem energetycznym, który zajmuje się doradztwem m.in. z zakresu instalacji elektrycznych. Audytor poproszony o opinię sprawdzi istniejącą instalację elektryczną, a także docelowe miejsce montażu paneli. Opinia fachowca jest ważna, ponieważ zdarza się, że konstrukcja dachu uniemożliwia montaż paneli, a fakt ten wychodzi już po zakupie produktów. 

Audytorzy najczęściej pracują również w firmach zajmujących się montażem samych paneli. W celu szybkiego sprawdzenia specjalisty warto skorzystać z internetu. Jeśli mieszkasz w Poznaniu i chcesz znaleźć doświadczoną firmę, wystarczy wpisać słowa kluczowe: panele fotowoltaiczne poznań.

Instalacja fotowoltaiczna – rodzaje

To, co przekonuje coraz więcej osób do fotowoltaiki to jej przystosowanie do panujących warunków instalacyjnych. Instalacja ta może funkcjonować w trzech rodzajach: on-grid, off-grid oraz hybrid. System on-grid współpracuje z siecią elektroenergetyczną, dzięki czemu energia jest na bieżąco zużywana, natomiast nadwyżki są oddawane do sieci. W przypadku off-grid instalacja nie jest wpięta do sieci, a nadwyżki prądu trafiają do akumulatorów. Trzecim rodzajem jest system hybrydowy, łączący rozwiązania pierwszego i drugiego rodzaju.